Filtre Konumu

Dosya Dolabı

Dosya dolabı, ofis ortamlarında ihtiyaç duyulan arşivleme ve evrak yerleştirme işlemlerinin düzenli halde yapılmasını sağlayan dolap modelidir. Geniş bir kullanım olanağı sunan metal dosya dolapları sayesinde her türlü belgenin muhafaza edilmesi kolaylaşır. Böylelikle hem güncel hem de geriye dönük yapılması gereken işlemler sırasında, istenilen bilgiye hızlıca erişim sağlanır.

Farklı boyutlarda tasarlanan çelik klasör dolapları, mekânların büyüklüğüne uygun şekilde üretilir. Bu sayede faaliyet alanları çeşitlilik gösteren sektörlerde görev yapanların üretim ya da hizmet çalışmalarını rahatlıkla gerçekleştirmesi mümkün olur. Sunduğu pratiklik sayesinde iş temposunu destekleyen modeller, görev ortamının muntazam bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Ayrıca dosya dolapları, kitap ve ansiklopedi gibi çeşitli kaynakların korunmasında da etkili rol sahibidir. Kütüphane ya da okul gibi alanlarda kitapların muhafaza edilmesisi için de dayanıklı malzemeden üretilen çelik dosya dolapları sayesinde gerçekleşir. İster ofis ister resmi kurum olsun; işlevsel özellikli metal dosya dolabı alternatifleri, sayıca fazla olan dosyaların saklanmasında önemli bir depolama ünitesi görevi görür.

Metal Dosya Dolabı Modelleri ve Özellikleri

Dosya dolabı çeşitleri muhasebe, depo, insan kaynakları, planlama gibi bölümlerde dokümanların muhafaza edilmesinde önemli yere sahiptir. Arşivleme ve kayıt işlemleri ile beraber birçok evrağın hiyerarşik sıralama ile yerleştirilmesi dosya dolapları sayesinde pratikleşir. 180 derece açılabilen kapıları sayesinde ergonomik bir kullanım imkânı sağlayan metal dosya dolapları arasında camlı tasarımlar da vardır. Ayrıca şık bir görünüm sunan camlı dosya dolapları, mekânların dekorasyonuna, modern bir görünüm kazandırır.

Çelik dosya dolabı modelleri 100’lük, 130’luk, 198’lik dosya dolabı olmak üzere farklı boyutlarda tasarlanır. Standart ölçüler baz alındığında, 40 cm derinliği bulunan ürünlerin genişlikleri 92 cm olmakla beraber, kullanıcıların ihtiyacına göre ürün boyutlarında değişiklik yaptırmanız olanaklıdır. 3 gözlü ve 2 raflı metal dosya dolabı seçeneklerinin yanı sıra 5 gözlü 4 raflı tasarımlar da mevcuttur. Çelik dosya dolaplarının rafları ise fonksiyonel bir yapıya sahiptir. Ayarlanabilir özellikte hazırlanan raflar, dosyaların ve klasörlerin boyutuna göre kolaylıkla düzenlenebilir.

Uzun ömürlü kullanım olanağı sunan dosya dolabı seçeneklerinde DKP sac tercih edilir. Ereğli Demir Çelik Fabrikası’nda hazırlanan saclar hem kaynak tutma hem dayanıklılık bakımından yüksek performans gösteren bir ana malzeme görevi üstlenir. Dolap yüzeylerinin pürüzsüz görünmesini sağlayan unsurlardan en önemlisi ise soğuk haddeleme yönteminin kullanılmasıdır. DKP sacları 0,6 mm ila 0,9 mm aralığında değişen kalınlıklara sahiptir. Böylelikle çelik dosya dolabı rafları, yerleştirilecek malzemelerin türüne göre ya da farklı kalınlıklardaki klasörlerin ağırlığı karşısında maksimum dayanıklılık gösterecektir.

Elektrostatik toz boyanın kullanıldığı çelik evrak dolapları hem kolaylıkla temizlenir hem de rutubet, nem, aşırı ısınma gibi olumsuzluklardan minimum düzeyde etkilenir. Modellerin emniyetini sağlayan kromajlı İspanyolet kilit teknolojisi sayesinde tüm dosyalarınız güvenli bir alanda konumlandırılır. Büyük, küçük, orta çaplı işletmelerin vazgeçilmez eşyalarından biri olan metal dosya dolabı modelleri kırmızı, mavi, sarı, turuncu, beyaz, gri, haki gibi farklı tonlarda da üretilerek kullanıcıların zevkine ve beklentisine hazır duruma getirilir.

Çelik Dosya Dolabı Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çelik klasör dolabı seçiminde, kullanıcı ihtiyaçlarının göz önüne alınarak çok yönlü değerlendirmeler yapılması tavsiye edilir. Bu doğrultuda birtakım hususların göz önünde bulundurulması önemlidir:

 • Dosya dolabı raflarının ayarlanabilir olması, taşınma sırasında önemli kolaylık sağlarken çeşitlilik gösteren klasör boyutları için de yerleştirme pratikliği sunar.
 • Dekorasyon stillerine önem verenler, zengin renk alternatiflerini inceleyerek karar verebilir. Böylece çalışma ortamlarında yakalanmak istenen motivasyon, çağdaş çizgileriyle öne çıkan dosya dolaplarıyla gerçeğe dönüşür.
 • Belge, senet, fatura, sözleşme gibi evrakların güvenli bir ortamda muhafaza edilmesi için tercih edeceğiniz metal dosya dolaplarında İspanyolet kilit sisteminin bulunması önem taşır.
 • Dosyaların rahatlıkla görünmesine imkân veren camlı metal ofis dosya dolabı modelleri arasından seçim yaparak iş akışının hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Dosya Dolabı Kullanım Alanları

Metal ofis dosya dolabı çeşitleri, farklı sektör gruplarında sıklıkla kullanılır. Hem üretim yapan hem de hizmet veren iş alanlarında ihtiyaç duyulan dosya dolapları, evrakların düzen içerisinde istiflenmesini ve saklanmasını kolaylaştırır. Eğitim kurumları, askeri kurumlar, muhasebe firmaları, sağlık kuruluşları, hastaneler, spor tesisleri, büro ve ofis gibi pek çok iş kolunda çelik dosya dolapları yer alır. Böylece her türlü evrak, bilgi, klasör ve dosyanın muntazam ve güvenli koşullarda saklanması mümkün hale gelir. Ayrıca iş yerlerinde sıklıkla gereksinim duyulan bant, zımba teli, maket bıçağı, kartuş, toner, delgeç, A4 kâğıdı gibi kırtasiye ve sarf malzemeleri de işlevsel tasarımlı çelik dosya dolapları içerisinde muhafaza edilir.

Kullanım alanlarına göre dosya dolapları şöyledir:

 • Metal Arşiv Dolabı: Dayanıklı metal malzemeden üretilmiş, çeşitli boyut ve tasarımlarda belge ve dosya saklama için kullanılan dolap.
 • Metal Keson: Ofis masalarının altına yerleştirilen, kilitlenebilir, küçük eşya ve belge saklamak için tasarlanmış metal çekmece ünitesi.
 • Metal Kartoteks Dolabı: Kartvizit, küçük belge ve dosyaların düzenli bir şekilde saklanması için bölümlere ayrılmış, metal malzemeden yapılmış dolap.
 • Metal Kütüphane Dolabı: Kitapların düzenli ve güvenli bir şekilde saklanması için tasarlanmış, dayanıklı metal raflara sahip kütüphane dolabı.

Metal Dosya Dolabı Üretiminde Uygulanan İşçilik Detayları

 • Gövde Malzemesi: Çelik Sac
 • Gövde Boyası: Yüksek sıcaklıkta fırınlanmış “Elektrostatik Toz Boya” teknolojisi
 • İhtiyaca uygun ayarlanabilir raf aralıkları
 • Menteşe: Gizli menteşe
 • Ayak Yapısı: İsteğe göre metal ya da ayarlanabilir özellikli ve estetik görünümlü sahip pingo ayak
 • Kilit Teknolojisi: Tercihe göre monte edilen asma, gömme ya da dijital şifreli kilit mekanizmaları
 • Renk: Açık gri, kirli beyaz (Farklı renk talepleri için zengin renk kataloğu mevcuttur)

Dosya Dolabı Fiyatları

Metal dosya dolapları çalışma ortamlarının tertipli olmasına ve iş akışının hedeflenen düzeyde ilerlemesine yardımcı olan depolama birimlerini meydana getirir. Birçok bilginin ve belgenin özenle saklanması için gerek duyulan dosya dolabı çeşitlerini hemen hemen her alanda görebilirsiniz. Ofis dolabı fiyatları imalat aşamasında tercih edilen hammaddenin kalitesine ve ebatlarına göre değişen oranlarda seyreder. Sac kalınlığı, model tasarımı, renk, işçilik kalitesi, menteşe ve kilit mekanizması gibi unsurlar da fiyat listesine yansır. Ayrıca kullanılan çeliğin temin edilme süreci ve işlenme teknikleri de maliyete etki eden faktörlerin başında gelir.

Özel veya resmi kurum/kuruluş, iş yeri, hastane, spor merkezi ve daha pek çok alanda demirbaş niteliği taşıyan çelik dosya dolabı beklentilerini karşılayan CEA Çelik, yerli ürün hizmeti anlayışıyla sektördeki varlığını devam ettirir. Kaliteli, ergonomik ve fonksiyonellik gibi tüm detayların yenilikçi ve üstün standartlarda uygulandığı metal dosya dolabı tasarımları arasından ihtiyacınıza uygun modelleri inceleyerek anında satın alabilirsiniz.