Filtre Konumu

Metal Ranza

Metal ranza, genellikle çelik, demir veya alüminyum gibi metal malzemelerden yapılan ve yatakların üst üste konulmasını sağlayan bir tür yatak çerçevesidir. Bu tür ranzalar, özellikle küçük alanlarda yaşayan kişiler için tasarlanmıştır ve birden fazla kişinin aynı odada konaklaması gerektiğinde oldukça yararlıdır.

Metal ranzalar genellikle kaynaklı bir yapıya sahip olup, bazı modellerde vidalar veya cıvatalar kullanılmaktadır. Ranzaların boyutları ve yükseklikleri farklı olabilmektedir ve çeşitli renklerde ve stillerde mevcuttur.

Metal Ranza Modelleri

Konaklama ihtiyaçları arasında karyola unsurunun ergonomik olması, kullanıcıların konforlu deneyimler yaşamasına imkân verir. Tek ve çift kat seçeneklerine sahip olan metal ranzalar genellikle yurt, şantiye, pansiyon ve askeri gibi kalabalık ortamlarda tercih edilir.

Metal ranza modelleri şunlardır:

  • Şantiye Ranzası

  • Askeriye Ranzası

  • Yurt Ranzası

  • İşçi Ranzası

  • Yatılı Okul Ranzası

En Sık Kullanılan Demir Ranza Modelleri

Kurumlarda ve evlerde en çok kullanılan demir ranza modelleri şu şekildedir:

Tekli Ranza

İkili Ranza

Şantiye Ranzası

Metal Ranza / Demir Ranza Özellikleri

Metal ranzaların bazı özellikleri şunlardır:

  • Dayanıklılık: Metal ranzalar, sağlam ve dayanıklı yapıları sayesinde uzun ömürlüdürler ve çoğu zaman ağır yükleri taşıyabilirler.
  • Kolay temizlenebilirlik: Metal ranzalar, temizlenmesi kolay bir yapıya sahiptir ve bir bez veya sünger ile hızlıca silinebilirler.
  • Alan tasarrufu: Metal ranzalar, küçük odalarda yaşayan kişiler için mükemmel bir alan tasarrufu çözümüdür.
  • Portatiflik: Metal ranzalar, hafif ve taşınabilir oldukları için seyahat edenler için idealdir.

Çelik Ranza Modelleri

Metal ranzaların çeşitli modelleri vardır. Bazı modeller, altta yatak olmayan bir üst kısım içerirken, diğer modeller alt kısımda bir yatak veya çalışma alanı gibi ek fonksiyonlar sunarlar. Bazı metal ranza modellerinde, yanlarda merdivenler veya merdivenli modellerde ayaklıklar mevcuttur.

Metal ranza modelleri, kullanıcı talepleri doğrultusunda üretilerek ek ihtiyaçların giderilmesine olanak sağlar. Çift ve tek katlı çelik ranza çeşitlerinin bulunması işyeri sahiplerinin ya da ailelerin seçim yapma imkânını artırır.

Ayrıca vida profil boru ve korkuluk unsurların yer aldığı çelik ranza seçenekleri de işlevselliğiyle öne çıkan ürün alternatifleridir.

Yurt, pansiyon, yatılı okul, askeriye gibi kalabalık alanlarda öncelikle tercih edilen modellerin yanı sıra inşaat sektöründe işçi konforunun oluşmasını sağlayan şantiye ranzası da modeller arasındadır.

Ürünlerin ağırlık taşıma yönü incelendiğinde ise tasarımlarda tercih edilen malzeme kalitesinin yüksek standartlara uygunluk gösterdiği görülür. Ereğli Demir Çelik tesislerinde, soğuk haddeleme tekniğiyle üretilen DKP sacları, metal ranza tasarımlarının hayata geçirilmesinde önemli rol oynar. Çelik levha şekline getirilen DKP sacları, paslanmanın ortaya çıkmasını engelleyerek kaliteli bir deneyim imkânı sunar.

Demir ranza çeşitlerinin ergonomik özelliklerinden biri de merdiven kısımlarıdır. Maksimum 130 kilo taşıma kapasitesine kadar farklı seçenekler sunan tasarımlar sayesinde merdivenden ranzaya çıkışlar ve inişler hem rahat hem de güvenli bir şekilde devam eder.

Metal ranzaların konforlu olmasına olanak tanıyan diğer bir unsur ise işçilik sırasında sağlam ve sık puntalama yönteminin benimsenmesidir. Böylelikle direklerin sabit durması kolaylık kazanarak kullanıcıların uyku esnasındaki hareketleri esnasında, karyolaların sallanmasının önüne geçebilir.

Mekân değişikliğinden kaynaklanan demontaj ve montaj uygulamalarının tekrar gerçekleşmesini sağlayan tasarımlar sayesinde hem karyolaların sökülmesi hem de parçaların tekrar ranza haline dönüşmesi kolaylık kazanır.

Çelik ranza modellerinde tercih edilen boya teknolojisi elektrostatik toz boya yöntemidir. Uzun süreli kullanım avantajı sunan boya toz, nem, ısı gibi olumsuz dış faktörlerden etkilenmenin önüne geçebilen niteliklere sahiptir. Mekânların dekorasyon stiline etki eden metal ranzalarda açık gri, hâkî, krem gibi renk seçenekleri arasından zevkinize uygun olanı rahatlıkla seçebilirsiniz.

Metal Ranza Kullanım Alanları

Metal ranza; askeriye, yurt, ev, şantiye, hosteller, tatil köyleri, gemilerde ve yatılı okul gibi mekanların yatakhanelerinde kullanılan, celik sactan yapılan tek kişilik, iki katlı, üç katlı ranza modellerine denir.

Metal ranza avantajları, dar alana sahip ortamlarda çok yönlü kullanım avantajı sunar. Özellikle evlerdeki çocuk sayısına uygun yatak olanağı bulamayan aileler hem dayanıklı hem de ideal ölçülerde olan çelik ranzaları rahatlıkla tercih edebilir. Ergonomik yapıları sayesinde kullanıcılarına kaliteli uyku süreçleri yaşatır.

Metal Ranza Ölçüleri

Metal ranza ölçüleri şu şekildedir:

Standart olarak 80 x 180 cm, 90 x 190 cm ölçülerinde üretilir. Farklı ölçülerde de üretimi mevcuttur.