Arşiv Dosya Dolabı Neden Gereklidir, Nerelerde Kullanılır?

Arşiv Dosya Dolabı Neden Gereklidir, Nerelerde Kullanılır?

Arşiv dosya dolabı, güncel tarihi geçen resmî belgelerin düzenli bir ortamda, hiyerarşik ve güvenli şekilde depolanmasını sağlayan çelik dolap türleridir. İş yerlerinde yarattığı sistematik depolama alanları ile adından sıkça söz ettiren ürünler, resmî ve özel kurumlar başta olmak üzere, kâr amacı güden ya da gütmeyen tüm işletmelerde yer alır.

İlerleyen zamanlarda ibraz edilme ihtimali söz konusu olan, yüksek önem ya da gizlilik arz eden tüm evrakları çelik dosya dolapları içerisinde saklayabilirsiniz. Geniş olduğu kadar güvenli bir depolama ortamı yaratan kompakt arşiv teknolojileri, iş ortamlarında meydana gelen evrak yükünü toplayarak personellerin çalışma yaşamını kolaylaştırır.

Emniyetli saklama üniteleri olarak ihtiyaç duyulan çelik dolaplar; kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra tüzel kişilerin ve şahıs işletmelerinin de dokümanları muhafaza altına tutarak geleceği güvence altına alır.

Arşiv Dosya Dolabı Neden Gereklidir?

Geçmişin koruyucusu olarak önem kazanan arşiv dolapları geleceğin kurucusu olması bakımından da özel bir değere sahiptir. Günler, aylar hatta yıllar sonra istenilen bilgiye ya da belgeye kolay ve hızlı bir erişim sağlayan modeller, fonksiyonel ve korunaklı özellikleriyle öne çıkar.

Tarihi geçtikten yıllar sonra bile önemini yitirmeyen ya da ibraz edilmesi gereken pek çok evrak vardır. Bunun asıl nedenlerinden biri ise bilgiye erişim olmakla beraber şirketlerin veya kişilerin haklılığın ispatı ya da cezai yaptırım gibi yükümlülükler altında kalınmamasıdır.

Vergi Usul Kanunu’na göre elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon faturalarının saklanma süresi 5 yıldır. Türk Ticaret Kanunu’yla belirlenen defterlerin ve belgelerin korunması gereken süre ise 10 yıldır.

Personel’e ait kişisel evrakların yanı sıra işe giriş ve çıkış bilgilerinin de yer aldığı “Özlük Dosyası”, SGK mevzuatı gereğince 10 yıl, 5510 sayılı kanuna göre 10 yıl, Türk Ticaret Kanunu kapsamında 10 yıl ve İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı’na göre ise 15 yıl saklanması zorunludur.

Arşiv Dosya Dolabı Modelleri ve Özellikleri

Kompakt arşiv dolabı sistemleri, çağdaş iş yaşamının faaliyet yoğunluğunu ve gereksinimlerini karşılayacak niteliklerde geliştirilir. Ürünler, hizmet alanında görev yapan kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, üretim çalışmalarının gerçekleştiği çeşitli sektörlerde de sıklıkla tercih edilir.

Bilgi ve belge türlerinin muhafaza edilmesi durumlarında üst düzey güvenlik sağlayan yenilikçi kompakt arşiv sistemleri ikili, üçlü, dörtlü ve beşli olmak üzere pek çok seçenek sunar.

İşlevsel olduğu kadar ergonomik yapılı modeller, özel olarak geliştirilen raylı mekanizmalar üzerinde ileri geri doğru hareket eder. Sağ ve sol yöne çevrilerek hareket eden ve dümene benzeyen volan teknolojisi sayesinde çelik arşiv dolapları, arşiv odalarını yenilikçi bir teknoloji ile buluşturur.

Kullanım pratikliği sunacak şekilde birbirinden ayrılan çelik arşiv dolabı tasarımları, yine aynı kolaylıkla iç içe geçer. Çalışma mekanlarının yapısına ve arşiv odalarındaki yerleşim alanının düzenine ya da ölçülerine uygun projelendirme yapılması mümkündür.

Modüler tasarım stilleriyle birlikte iş yerlerini donatan CEA Çelik imzasını taşıyan kompakt arşiv dolapları, çalışma ortamlarında ihtiyaç duyulan konforu artırır.

Arşiv Dosya Dolabı Üretiminde Uygulanan İşçilik Teknikleri

  • Arşiv dolabı modelleri üretiminde fonksiyonel, ergonomik ve sıfır hata standartlarını ortaya koymak üzere bilgisayarlı, robotik, 3D özellikli teknolojiler ile tasarım yapılır.
  • Kalite ve dayanıklılık performansının etkili olması için kullanılan paslanmaz çelik hammaddeler, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası’na ait tesislerden getirilir.
  • Soğuk haddeleme teknolojisiyle üretilen DKP özellikli metal levhalar hem sağlam hem de kolay şekil alabilen niteliklere sahiptir.
  • Uzun ömürlü kullanım beklentilerini karşılayan metal arşiv dolapları, elektrostatik toz boya tekniğiyle renklendirilir.
  • Modellerin işlevselliğini öne çıkaran ray, volan, bağlantı aksesuarları ve kilit mekanizmalarının seçiminde seçkin markaların kaliteli ve güvenilir ürünleri seçilir.

Kompakt Arşiv Dosya Dolabı Sistemlerinin Kullanım Alanları

Geçmişe dönük, güncel, resmi ya da özel tüm dökümanları depolama imkânı sunan kompakt arşiv dolaplarına ihtiyaç duyan pek çok kurum ve kuruluş vardır. Tapu, Nüfus ve Emniyet Müdürlükleri, Noter, vergi dairesi, adliye, baro, hastane, banka, muhasebe ve Mali Müşavirlik ofisleri ile avukatlık büroları çelik arşiv dolabı sistemleri kullanır.

Ayrıca doğalgaz, elektrik, su ve telekomünikasyon sektörlerinin de dosya muhafaza etme faaliyetlerinde kullanılan metal arşiv dolapları, arşiv depolama işlevlerini muntazam biçimde yerine getirmenizi mümkün hale getirir. Bu sayede işletme kuruluş evrakları, sertifika, garanti ve yetkinlik belgeleri müşteri, mükellef, hasta, öğrenci, askeri personel kayıtları gibi pek çok dokümanı hiyerarşik sistem içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Akıllı arşiv dolapları, iş yerlerinin çalışma ortamında dosya birikiminin ve belge dağınıklığının önüne geçer. Belgeye ve bilgiye anında erişim kolaylığı sunan kompakt tasarımlar, personelinizi evrak arama zahmetinden kurtaran ve zaman kaybı yaşatmayan ürünler olduğu için onların çalışma performansına yüksek katkı sağlar.

Çelik eşya sektörünün prestijli markası olarak tecrübeli ve uzman kadrosuyla faaliyet gösteren CEA Çelik’in tasarladığı ve ürettiği arşiv dolapları, tercihlerinize ve mali beklentilerinize uygun alternatifler sunar. Sizler de zevkinize ve tercihlerinize hitap eden modeller arasından işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayan arşiv dolabını seçerek, dilediğiniz ürünü hızlıca sipariş verebilirsiniz.

Dosya dolabı modellerini inceleyebilirsiniz: https://www.ceacelik.com/dosya-dolabi/

 

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Erkan bıyıklar cevap

    Merhaba çok kaliteli malzeme tavsiye ediyorum

    Mart 4, 2023 , 7:50 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sohbete başla
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Selam!
Nasıl yardımcı olabilirim?